Velké změny v třídění odpadu

Kovové obaly patří do žlutých kontejnerů. Promění se také kontejnerová stání.

Změny v systému třídění v Brně od září 2022 přehledně:

I. KOVOVÉ OBALY DO ŽLUTÝCH K plastu a nápojovým kartonům se nově odkládají také kovové obaly od potravin – tj. například: nápojové plechovky, plechovky od kávy či čaje, konzervy, obaly od trvanlivých potravin, obaly od krmiv pro zvířata, víčka od jogurtů, alobal, potravinové tácky, víčka od sterilovaných potravin, drobné kovové obaly.  

II JEDNOTNÝ VZHLED KONTEJNERŮ Brno sjednotí design všech svých nádob na směsný komunální a tříděný odpad. Budou černé a odliší se pouze barevností víka. Černé pro směsný komunální odpad, žluté pro plasty, nápojové kartony a kovové obaly, nádoby s modrým víkem pro  papír  

III. DECENTNÍ KONTEJNEROVÁ STÁNÍ Podle zájmu a požadavku městských částí bude SAKO Brno postupně budovat oplocená kontejnerová stání, aby nádoby na odpad byly schované za ploty z přírodních materiálů a nerušily vzhled ulic.    

Od září se v Brně třídí trochu jinak. Do žlutých kontejnerů nově patří také kovové potravinářské obaly. Takže do kontejnerů „na plast“ umísťujme nejenom plasty, krabice od mléka a džusu, hliníkové plechovky od piva či limonád, ale už nyní také konzervy od paštik a dalších potravin, plechovky od kávy a čaje, obaly od pitíček, paštik, víčka zavařovací, od jogurtu, potravinové tácky, konzervy od jídel pro domácí mazlíčky – zkrátka takřka vše kovové, co v kuchyni během vaření spotřebujeme. Tuto změnu umožní automatická dotřiďovací linka, kterou Brno v těchto dnech dostavuje v areálu městské společnosti SAKO Brno. Součástí linky jsou totiž účinné separátory kovů, které umějí  kovy vytáhnout z moře plastového odpadu.    

Spolu s tím se v Brně postupně začíná sjednocovat barevný vzhled všech kontejnerů na tříděný odpad. Budou černé, stejně jako kontejnery na směsný komunální odpad, ovšem odliší se od nich barevností víka - modré víko pro papír, žluté pro plasty, nápojové kartony a kovové obaly. Změna čeká na 2 800 modrých a 3 000 žlutých kontejnerů. „Jejich výměnu zahájíme v historickém centru města a postupně, podle toho, jak budou kontejnery dosluhovat, bude zhruba do pěti let celé město sjednoceno na elegantně nenápadnou barvu,“ prozradil předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

SAKO Brno, a.s.

 

kalendář Zveřejněno 8. 9. 2022