Závažné poškození přírodní památky Netopýrky!!!

V nedávné době bylo zjištěno, že došlo k citelnému, neoprávněnému, a hlavně neomluvitelnému zásahu do přírodní památky Netopýrky, která je díky svému unikátnímu charakteru chráněna nejen jako přírodní památka, ale rovněž se jedná o Evropsky významnou lokalitu. Naprosto nevhodný a neomluvitelný zásah byl proveden na hranici samotné přírodní památky a jejího ochranného pásma, přímo pod informační tabulí s označením této přírodní památky. Nemusíme zdůrazňovat, že po pachateli tohoto poškození se pátrá. Současně bychom rádi poděkovali tomu, kdo na poškození upozornil.

Neznámá osoba zajistila z vlastní vůle a vlastně z nepochopitelného důvodu odbagrování části přírodní památky Netopýrky, a to bez vědomí jejího vlastníka nebo správce a bez jakéhokoliv povolení (nemluvě o tom, že takový zásah by zřejmě nikdo a nikdy nepovolil). Škoda spáchaná na přírodní památce je nenahraditelná a nevratná. Odbagrovanou masu nelze jen tak vrátit zpět, a to z několika důvodů. Především se jedná o lokalitu stepního charakteru s význačnými rostlinnými druhy, do které není možné navézt „nějakou hlínu“ a „něco vysadit“. A mimo to, že se odbagrovaná část svahu nezachovala, mohlo by dalšími zásahy dojít k narušení svahu. Představu o zásahu si můžete udělat z fotografií, které jsou součástí tohoto článku.

V tuto chvíli je sice část svahu o rozměru cca 9 m x 1,5 m odstraněna, nicméně se naštěstí jedná o pevné skalní podloží. Městská část konzultovala stávající stav a možnosti případné úpravy s příslušným pracovištěm Krajského úřadu Jihomoravského kraje, které péči o tuto přírodní památku zajišťuje, a nakonec bylo rozhodnuto o ponechání „řešení“ přírodě. Žádáme občany, aby do poškozeného místa nijak nezasahovali, a hlavně nic nevysazovali! Došlo by tak k dalšímu ničení této významné lokality!

Potom co se stalo máme za to, že je nutné si připomenout, o jak vzácnou lokalitu se jedná a jaké činnosti jsou v ní vlastně možné a jaké ne.

Přírodní památka Netopýrky byla vyhlášena 10.12.1987, a to proto, že se jedná o jedinečnou lokalitu stepního charakteru s význačnými rostlinnými druhy – roste zde např. koniklec velkokvětý, kvůli kterému se jedná i o evropsky významnou lokalitu. Její rozloha je 0,912 ha, rozloha ochranného pásma je 2,9296 ha (ochranné pásmo si lze představit jako území do vzdálenosti 50 m od hranice přírodní památky). Vyhláškou, kterou byla přírodní památka Netopýrky vyhlášena, jsou stanovena striktní pravidla, která musí dodržovat všichni, kdo se na tomto území pohybují. Tato pravidla platí pro všechny a s ohledem na některá zejména pro ty, kdo vlastní pozemky nebo rekreační objekty v daném území, a mnohdy si třeba i neúmyslně neuvědomují, že jsou povinni se některých činností v lokalitě zdržet stejně jako ostatní, a že vlastnictví pozemku nebo rekreačního objektu automaticky neznamená, že do lokality mohou vjet vozidlem, kdykoliv je to napadne (neřešme fakt, že některé činnosti jsou od doby vyhlášení mnohdy tolerovány – podle našeho názoru by měl být tento přístup po stávající zkušenosti přehodnocen). Jedná se např. o tato pravidla:

  • Vjíždět do území jakýmkoliv vozidlům je zakázáno.
  • V území platí stavební uzávěra.
  • Je nepřípustné vyvážení odpadků z přilehlých zahrad na lokalitu.
  • Veřejnosti je povolen vstup jen po stávající cestě při spodní hranici chráněného území.
  • Vlastníci (uživatelé) pozemků v území jsou povinni strpět omezení stanovená podmínkami ochrany území.

Výčet povinností veškeré veřejnosti (tedy i vlastníků zahrádek a rekreačních objektů v oblasti) ve vztahu ke zvláště chráněnému území, jakým je i přírodní památka Netopýrky, lze nalézt v dokumentu, kterým byla přírodní památka vyhlášena a dále v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A nezapomeňte prosím – neznalost neomlouvá! V příloze se můžete seznámit s vyhláškou, kterou byla přírodní památka Netopýrky vyhlášena. Informace o významných přírodních lokalitách na území města Brna získáte např. zde.

Na závěr bychom Vás chtěli požádat, abyste nebyli lhostejní ke svému okolí. Ničení něčeho, co máme pouze a na omezenou dobu propůjčené, je nezodpovědností nás všech – nejen těch, co se této činnosti dopouštějí.

Děkujeme Vám, že se spolu s námi snažíte chránit krajinu, ve které žijeme a která tu je nejen pro nás, ale i pro další generace!

                                Za orgán ochrany životního prostředí Mgr. Patricie Jégrová a Ing. Pavel Staněk, ÚMČ Brno-Komín

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vyhláška Netopýrky (JPG 192.38 kB)

kalendář Zveřejněno 9. 3. 2020