Uhynulé veverky aneb "Nekrmte zvířata!"

Ve čtvrtek 16.01.2020 byly v lesíku vedle hřbitova na ulici Řezáčova nalezeny 3 mrtvé veverky obecné. Vzhledem k tomu, že větší úhyn veverek není zrovna obvyklý, předala městská část Brno-Komín 2 nalezené veverky Státnímu veterinárnímu ústavu v Brně, který je odeslal do Olomouce k provedení pitvy a toxikologického rozboru. O výsledcích testů uhynulých zvířat budeme občany informovat.

V místě nálezu byly rozházené kousky sýra, které nemusí být sice otrávené, nicméně nemají kdekoliv mimo odpadkový koš co dělat!

Apelujeme na občany, aby nikde ve veřejném prostoru nerozhazovali žádné zbytky potravin (ani pečivo, ani žluklé ořechy nebo shnilá nebo plesnivá jablka atd.). Tímto "přikrmováním" zvířatům rozhodně nepomůžete, spíše jim škodíte a mnohdy je i zabijete (výmluva na dobrý úmysl se tady přijmout nedá). Jediný, kdo má z takového přikrmování radost, jsou potkani, myši a toulavé kočky, které si tímto způsobem lákáte blíže ke svým domovům.

Pokud chcete v zimních měsících volně žijící živočichy přikrmovat, používejte krmivo, které je pro ně vhodné! Informace o vhodném krmivu můžete nalézt například zde. Pokud se jen chcete zbavit zbytků z kuchyně, raději nekrmte vůbec! Někdo si možná bude myslet, že uvedené informace jsou přehnané a "kouskem sýra nebo pečiva" nemůže ublížit. Zkuste si tedy do internetového vyhledávače zadat výraz "nekrmte zvířata". Uvidíte, co takovým nezodpovědným chováním můžete způsobit.

Děkujeme Vám za zamyšlení nad chováním k volně žijícím zvířatům.

 

kalendář Zveřejněno 17. 1. 2020